Prelistavajući oglase za poziciju softver testera, na domaćem sajtu, naišli smo na sledeće opise:
“We're looking for Software Quality Assurance Tester…”
“Test & QA team lead to support QA manual and QA automation engineers...”
“QA Engineer familiar with Automation Testing”
Detaljniji opisi otkrivaju da kompanije zapravo žele da zaposle softver testere.
Zašto onda u oglasima spominju QA?

Tektonski pomaci u metodologiji razvoja softvera uklonili su tradicionalne granice između različitih uloga uključenih u proizvodnju softvera. Pokušaji (re)definisanja Uloga i Veština rezultirali su konfuzijom u poimanju osnovnih termina u industriji razvoja softvera. Primećujemo da su u IT zajednici ova dva pojma praktično postali sinonimi, ali i da ih svaki tim, svaka kompanija tumači na svoj način. Hajde da popričamo o Obezbeđenju Kvaliteta (QA) i Testiranju Softvera.
Obezbeđenje Kvaliteta (Quality Assurance) bavi se svim aspektima procesa proizvodnje softvera, osmišljavanjem metodologije i neophodnih procedura razvoja koje treba da dovedu do dogovorenog kvaliteta softverskog proizvoda. Naravno, zadati kvalitet treba postići u okviru predviđene cene koštanja razvoja i održavanja softvera. U fokusu obezbeđenja kvaliteta su: pred-projektne aktivnosti, mehanizmi za procenu i upravljanje sistemom obezbeđenja kvaliteta, standardizacija, sertifikacija, definisanje životnog ciklusa razvoja i održavanja softvera, mere za unapređenje prevencije i detekcije incidenata i anomalija, organizacija i upravljanje razvojnim timom.
Testiranje Softvera je proces tehničke evaluacije softverskog proizvoda sa ciljem da se utvrdi da je isti u skladu sa unapred definisanim poslovnim zahtevima i softverskom specifikacijom, ali da ne stvara neželjene nuspojave koje mogu da dovedu do gubitka podataka, novca, reputacije i/ili ugrožavanja ljudskih života. Neke od glavnih aktivnosti testiranja softvera su: planiranje, analiza i dizajn testova, implementacija i izvršavanje test slučajeva i izveštavanje. Svi znamo da je jedan od glavnih ciljeva u testiranju detektovanje grešaka.
Prisustvo i opisi grešaka govore testeru o kvalitetu softverskog proizvoda i omogućavaju mu da prenese adekvatnu informaciju ostalim učesnicima u razvoju softvera, koji će na osnovu primljenih činjenica doneti odgovarajuće odluke. Jedan deo tih informacija dolazi i do članova tima koji se bave obezbeđenjem kvaliteta. Na osnovu ovih informacija oni donose odluke o unapređenju ili prilagođavanju procesa razvoja kojim bi se ostvarili zadati ciljevi.
Kada bi poredili ove procese sa onima u medicini, za lekara bi mogli da kažemo da obavlja aktivnosti obezbeđenja kvaliteta zdravlja pojedinca, analizira uzroke različitih simptoma, propisuje različite terapije (lekovi, tretmani, dijete) i neophodno ponašanje koje za cilj imaju povećanje kvaliteta zdravlja. Laboratorija, rendgen, EKG i ostale službe testiranjem uzoraka pomažu lekarima da na osnovu prikupljenih informacija donesu preciznije odluke.
Pregršt sličnih analogija možemo pronaći u velikom broju oblasti ljudskog delovanja. Zašto to ne uspevamo u IT domenu? Zašto kažemo QA a mislimo na testiranje?
Podelite Vaše mišljenje sa nama na Linkedin-u